Filmdersleri.com Eğitmenleri

Filmdersleri.com, hem online hem de yüz yüze eğitim seçenekleri sunan bir film eğitim platformudur. Gerek Türkiye'de, gerekse uluslararası alanda kendisini ispatlamış uzman eğitmenler tarafından gerçekleşen eğitimler düzenlemektedir. Eğitmenlerimiz hakkındaki tüm detaya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

SERHAN NASIRLI

Yapımcı

Serhan Nasırlı, 1980 yılında İstanbul'da doğdu. Maltepe Üniversitesi Sinema - Tv bölümünden mezun oldu. Daha sonra Los Angeles' a giderek New York Film Akademisi' nin Universal Stüdyoları kampüsünde film yapım eğitimi gördü. Çeşitli ekip pozisyonlarında Freelance olarak çalıştıktan sonra, 2009 yılında MinusGreen Productions' ı kurdu. Yerli ve uluslararası bir çok sinema filmi, reklam filmi, belgesel ve tv prodüksiyonları için yapımcılık ve uygulayıcı yapımcılık hizmeti verdi.

Ülkemizde ve yurtdışında ödüller kazanan "MUSKA", "ORGANİK AŞK HİKAYELERİ", "HANGİ FİLM" Sinema filmlerinin Yapımcılığını, “KAR BEYAZ", "BALAYI" ve "DÜŞ KIRGINLARI" sinema filmlerinin uygulayıcı yapımcılığını gerçekleştirdi. Çalıştığı marka ve kurumlar arasında Ericsson, Vestel, Telia Sonera, TC Kültür Bakanlığı, Al-Jazeera Arabic gibi TV kanalları yer almaktadır.

2015 yılında Türkiye'de yaşayan yabancı sinemacıları bir araya getiren ve Türk film endüstrisi çalışanlarının da uluslararası anlamda network yapabilmeleri için ISTANBUL FILMMAKERS adlı network platformunu kurdu.

2018 yılında kurduğu Film Dersleri ile sinemayla amatör ya da profesyonel olarak ilgilenenleri sektörün profesyonelleri ile buluşturarak, uzman kişiler tarafından verilen yönetmenlik, yapımcılık, senaryo gibi film atölyelerini, eğitimlerini başlatmıştır. Kendisi de burada yapımcılık derslerini vermektedir.

Serhan NASIRLI Showreel görmek için tıklayın.

Kamar Ararat KALPAKÇİYAN

Senarist

1981 yılında İstanbul’da doğdu. Lisan Eğitimini Fransa’daki Stendhal Üniversitesi’nde tamamladı. Ardından Galatasaray Üniversitesinde Fransız Dili ve Edebiyatı üzerine yüksek lisans yaptı.  İlk  Adım Dergisi’nin kurucuları arasındadır. Ayrıca Penguen Kültür ve Sanat Dergisi’nin kuruculuğunu ve yürütücülüğünü yaptı. Yazı ve şiirleri; Adam Sanat, Milliyet Sanat, Öteki-Siz  gibi dergilerde yayınlandı.

Los Angeles’a giderek Hollywood Film Institute, Santa Monica College, Los Angeles Pierce College, Film Connection gibi kurumlarda Senaryo yazım eğitimi aldı. Syd Field, Dov Simmens, Marc Cushman, Peter Foldy ve Matt Lohr, Diane O’Bannon gibi isimlerin de atölye çalışmalarına katıldı. 

Kamar, senaryo dersleri vermeye ve senaryo danışmanlığı yapmaya devam etmektedir. IMDB sayfası için tıklayın.

Alkım ÖZMEN

Yönetmen

Alkım Özmen, 1980 yılında Antakya’da doğdu. 2001 - 2005 yılları arasında İstanbul Bilgi Üniversitesinde, Sinema-TV yüksek lisans programında burslu öğrenci olarak eğitim gördü. Bu eğitim sırasında 2 kısa film ve 3 kısa belgesel yönetti. 2006 yılından itibaren ise, Sinema-TV sektöründe dizi, sinema ve reklam filmlerinde yönetmen yardımcısı olarak çalışmaya başladı. Yüz bölümün üzerinde dizi filmde ve on dört sinema filminde yönetmen yardımcılığı yaptı. Bu filmler arasında Nuri Bilge Ceylan'ın 'Bir Zamanlar Anadolu'da', Yeşim Ustaoğlu'nun 'Araf', Ramin Matin'in 'Kusursuzlar' ve Nesimi Yetik'in 'Toz Ruhu' filmleri de var. Yardımcı yönetmen olarak çalışmaya devam ederken, 'Tercih Formu' (2014) ve 'Bir İş Görüşmesi Hikayesi' (2017) isimli iki film yazıp, yönetti. ‘Bir İş Görüşmesi Hikayesi’ isimli Türkiye-Fransız ortak yapımı kısa film 14 farklı ülkede, otuzun üstünde festivalde gösterildi. Sekiz ödül kazandı.

Yıldız Hülya BİLBAN

Yönetmen

Televizyonda en çok izlenen "Yıldızlar Şahidim", "Kehribar", "O Hayat Benim" ve "Sultan" dizilerinin yönetmenliğini yapan Hülya Bilban, sinema ve TV sektörü ile ANS Reklam ve Videoclip departmanı ile tanıştı . Daha sonrasında Muhteşem Film bünyesinde Yönetmen İrfan Tözüm ‘ün asistanlığı ile sinemaya geçiş yaptı . Reji ekibinde yer aldığı filmler arasında "Akrebin Yolculuğu", "Mum Kokulu Kadınlar"ve "Kurtlar Vadisi Gladio" yer almaktadır. "Adı Aşk Olsun", "Yabancı Damat","Hırsız Polis" ve "İki Aile" dizilerinde de Genel Koordinatör olarak görev aldı. "Kurtlar Vadisi Pusu" Dizisinin de reji ekibinde görev alan Bilban 2009 yılından beri yönetmenlik yapmaktadır. Çalıştığı isimler arasında Ersin Pertan, Annie Geelmuyden Pertan ve Osman Sınav gibi isimler yer almaktadır. SinemaTürk sayfasını görmek için tıklayın.

Işıl SÖNMEZ

Senarist

Işıl Sönmez Marmara Üniversitesi Radyo - TV - Sinema bölümünde lisans ve yüksek lisansını tamamladı. Öğrenciliği süresince TBWA, Time Out, Şehir Tiyatroları gibi kurumlarda metin yazarlığı yaptı.

Yazma serüvenine yaratıcı ve hikaye odaklı bir alanda devam etmek istediğini fark eden Işıl Sönmez, Senaryo Yazarları Derneği’yle tanıştı. Tv ve Sinema yazarlarının birikimlerini paylaştıkları ‘Yaratıcı Yazarlık Atölyeleri’ düzenledi ve hapishanedeki mahkumları hikaye anlatmaya teşvik eden ‘Hayal Kurmak Serbest’ projelerinde yer aldı.

Senaryo yazarlık bilgilerini tazeleyince yazarlığa başladı. Aşk-ı Memnu, Dudaktan Kalbe ve Yaprak Dökümü dizilerinde asistanlık yaptı. Kızlar Yurdu, Melekler Korusun, Lale Devri, Yer Gök Aşk, Karagül dizilerinin tretman yazımında ve hikaye üretiminde çalıştı. Pratiği teoriyle harmanlamak için bir dönem New York Üniversitesi’nde Senaryo Yazarlığı, Senaryo Okurluğu, Karakter Gelişimi, Hikaye Üretimi gibi dersler aldı. Yazdığı ‘Terlik’ filmi Marmara Üniversitesi Film Festivali ve İzmir Film Festivali’nde 'En İyi Senaryo Ödülü’ aldı.

Türkiye dönüşü dramaturji, hikaye geliştirme ve proje tasarım konularına odaklanmak istediğini fark edip Karadayı, İntikam, Hayat Yolunda, Ulan İstanbul, Familya, Vatanım Sensin gibi dizilerin hikaye geliştirme ve tretman yazım ekiplerinde yer aldı. Bu süreçte Madelyn Kent’in Sense Writing öğretisiyle hikaye geliştirmenin öznel ve özgün sınırlarını deneyimledi. ‘Batlır’ isimli TRT uzun metraj filminde, Kara Yazı dizisinde dramaturg ve senaryo editörü olarak çalıştı. Kanal D drama departmanında Bir Litre Gözyaşı, İki Yalancı, Tutsak gibi projelerin hikaye geliştirme süreçlerine destek verdi ve kanaldaki çeşitli projelerde editörlük yaptı. Nişantaşı Üniversitesi’nde Prof. Dr. Gülseren Yücel rehberliğinde Ümit Ünal, Faruk Turgut, Birol Güven gibi sektör profesyonelleriyle ‘Senaryo Doktorluğu’ sertifika programı gerçekleştirdi ve ‘Senaryo Danışmanlığı’ dersleri verdi. 2018’de ‘Kendi Hikayene Yolculuk’ adında danışmanlık ve yazarlık platformunu kurdu. Atölyeleri ve bireysel danışmanlıkları Türkiye’nin çeşitli illerinde devam etmektedir.

Aysun GÜMÜŞ

Atölye Eğitmeni

1983 yılında İstanbul’da doğdu.

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV ve Sinema bölümünden 2006 yılında “İtalyan Yeni Gerçekçilik ve İtalyan Sineması” adlı teziyle mezun oldu.

Meslek hayatına 2004 yılında TRT İstanbul Televizyon’unda “Bir Filmin Hikayesi” adlı belgesel programda yönetmen yardımcısı olarak başladı. Bu tarihten itibaren Medyapım, Sinegraf, Kala Film, Co Prodcution, MinusGreen Productions gibi sektörün önde gelen yapım şirketlerinde yönetmen yardımcısı ve yapım amiri olarak görev aldı.

2013 yılında meslek hayatının yanında akademik çalışmalara yöneldi. Maltepe Üniversitesi Sinema TV bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Bitirme tezinde fantastik sinemada gösterge bilimsel ve biçim bilimsel çözümleme üzerinden Harry Potter filmleri üzerine çalıştı. Bu tez çalışması Arka Kapak dergisinde makale olarak yayınlandı.

Son yıllarda eğitmenlik üzerine eğilmiştir. Sinemada Türler, Sinemada Sanat Akımları, Sinema ve Psikanaliz ve Gençlerle Film Yapımı gibi atölyeler düzenlemektedir.Diğer yandan meslek hayatına devam etmekte reklam, TV programı ve belgesel gibi yapımlarda yapım koordinatörü olarak çalışmaya devam etmektedir.

Berna TUNALI

Yönetmen

Lise eğitimini Galatasaray Lisesi ve ABD'de Houston Cy-Fair High School'da tamamladı. Boğaziçi Üniversitesi ni bitirdikten sonra Paris 8 Universitesi'nde "Sinema ve Audiovisuel" Bölümünde yüksek lisans yapti. New York HB Studio, Gene Frankel, Robert X Modica, New School, Tisch School'da oyunculuk, mizansen, dans, Meisner Technique eğitimi aldı.   IKSV, Alman Goethe Enstitüsü, Fransız Kültür Merkezi, Hollanda Konsolosluğu tarafından düzenlenen "Kültür-Sanat Yönetimi" sertifika programını tamamladı. 

Kısa filmler cekti. Yerli/Yabancı sinema filmlerinde ve reklamlarda çalıştı. Number One TV ve Discovery Channel Turkey'nin Genel Yönetmenliğini yaptı.   Lise yıllarında Ferhan Şensoy Orta oyuncularla başladığı tiyatro hayatı Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları, İstanbul Üniversitesi Oyuncuları, Sevgi Çocuk Evreni’yle sürüp, kurduğu Bagaj Art ile devam etti.

Akademi Istanbul Gösteri Sanatları Bölümünü ve Bilgi Üniversitesi'nde "Yetişkinler İçin Sürekli Eğitim" sağlayan Bilgi Eğitim Kültür-Sanat Bölümü'nü kurdu ve başkanlığını yaptı. Bu kurumlarda ve Digital Film Academy Istanbul,  Craft Oyunculuk Atölyesi, Paris Theatre du Gymnase ve Bahçeşehir Üniversitesi'nde  KAMERAONU OYUNCULUK ve " YARATMA CESARETİ " dersleri verdi.

Çeşitli dizi ve filmlerde oyunculuk ve oyunculuk koçluğu yaptı. Halen oyuncu koçluğu yapıyor ve ve Film Dersleri'nde kamera önü oyunculuğu ve oyuncu yönetimi dersleri vermektedir.